कृषिमन्त्री नै भन्छन्ः जग्गा जति दलालको हातमा

72

बुटवल, २३ जेठ। संघीय सरकारका कृषिमन्त्री चक्रपाणी खनाल बलदेबले नेपालको जग्गा जति दलालको हातमा रहको खुलासा गरेका छन् । देशभरका जग्गाहरु न ब्यक्तिन त सरकारको भन्दै उनले दलालको मनपरिले जमिन ध्वस्त भएको दाबी गरे । रिपोर्टर्स क्लव नेपाल ५ नम्बर प्रदेशले बुटवलमा आयोजना गरेको साक्षात्कार कार्यक्रममा बोल्दै उनले सरकारले कृषि योग्य जमिन बचाउन नयाँ कार्ययोजना र नीति बनाउन लागेको उल्लेख गरे ।

भुमि सम्बन्धि नीति, ऐन भुउपयोग नीतीलगायतका नीतिहरु बनाएर कृषि योग्य भूमि बचाउन ठोस कदम चालिने उनले बताए । ‘मैले जग्गाको २५ प्रकारको बर्गिकरण गरेको छु ,नीतिबाहिरको अंशबण्डा रोक्ने मेरो पहल छ’ उनले सुनाए ।

कृषिको लागी हरियो लालपूर्जा बनेको बताउँदै कृषिको लालपूर्जाले शिक्षा, स्वास्थ्यलगायतका क्षेत्रको लागीसमेत सहुलियतको ब्यवस्था गरिने उल्लेख गरे ।

अंशबण्डाको नाममा कित्ताकाट रोक्ने बताउँदै मन्त्री खनालले नीति बाहिरको अंशबण्डा रोक्नको लागी पहल गर्ने बताए ।
नेपालमा १ लाख २१ हजारको संख्यामा मोहीहरु रहेको बताउदै उनले देशमा रहेका मोहीहरु हटाउने दाबि गरे ।

कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्री खनालले अहिलेको सराकारबाट जनताको अपेक्षाअनुसारको गति नआएको बताउँदै केही योजनाहरु बन्दै गरेको बताए । नेपालमा हरेक स्थानमा सिण्डीकेट रहेको बताउँदै त्यसको अन्त्यको लागी सरकार लागी पर्ने बताए । कृषिमा पनि रहेको सिण्डिकेट हटाउने उनले दाबि गरे ।

कृषिको लागी आवश्यक मल, किटनासक बिसादीलगायतका कुराहरु सिण्डीकेटकै सञ्जालभित्र रहेको बताए । उनले भने, ‘मालपोत, नापी,वकिल देखि अदालतसम्म जोडिएको दलालको गिरोहको संजाल छ ।’ जग्गा दलालको गिरोहले गर्दा रुपन्देहीमा यहि दरमा जग्गाको कारोबार गरेमा अबको १० भित्रसबै बस्तुहरु किनेर खानुपर्ने बताए ।

यो समस्या रुपन्देही, कपिलबस्तु, नवलपरासीलगायतका क्षेत्रहरुमा समस्याले ठुलो रुप लिएको बताए  ‘यसअघि पनिहजारौं पटक अनुगमन भए तर, यसको कुनै अर्थ देखिएन, उनले भने आबश्यक नीति बनाएर अघि बढ्न जरुरीछ ।’

बहुमतको सरकार चल्ने तरिका अझै शुरु नभएको बताउँदै सरकार अझै कठोर भएर अगाडि बढ्ने बताए । उनले प्रत्यक्षकार्यकारी राष्टपतिको एजेन्डा अगाडि बढाउने बताए । ‘हामीले हिजो उठाउदै आएको प्रत्यक्षकार्यकारी राष्टपतिको एजेन्डा अगाडि बढाउने बढाउछौं, यो आबश्यक छ देशले खोजिरहेको छ ’ उनले भने । कार्यक्रम प्रदेश कार्यालय प्रमुख रामकुमार क्षेत्रीको अध्यक्षता तथा कपिल ज्ञवालीको संचालनमा भएको थियो ।

Comments

comments